U-ETDS yÜK bildirimi nedir ?

 

UTEDS sistemi, ulaştırma sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin taşıyıcılarının ve araçlarının takibini ve denetimini gerçekleştirir. Bu sistem sayesinde, taşıyıcıların ve araçların ne zaman ve nerelerde kullanıldığı takip edilebilir. UTEDS sistemi ayrıca, taşıyıcıların ve araçların performansını izlemek için kullanılır. Bu sayede, taşıyıcıların ve araçların performansının nasıl olduğu anlaşılır ve gerekli önlemler alınabilir.

K1 yetki belgesi nedir ?

 

K1 Yetki belgesi, ticari amaçla yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak, gerçek ve tüzel vergi mükelleflerine verilen belge türüdür. K1 Yetki belgesi, ticari amaçla yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak, gerçek ve tüzel vergi mükelleflerine verilen belge türüdür.

K1 BELGESİ NEDİR, NASIL TEMİN EDİLİR ?

 

K1 belgesi ilgili yerlere başvuru yapılarak 19,856 ₺ karşılığında alınır. Başvururken başvuru formu, adli sicil belgesi, taşıt kartı ödemesi, kimlik belgeler ve işyerine ait tapu veya kira sözleşmesi gibi belgeler ile ilgili yerlere başvuruların yapılması gerekmektedir. Diğer bir seçenek ise K1 Belgesi kiralama yöntemidir. K1 Belgesi’yle aynı özelliğe sahip olan L1 Belgesi yıllık çok uygun fiyatlara kiralanabilmektedir. K1 kiralama konusunda bilgili ve tecrübeli kadromuz ile belgenizi en kısa sürede kiralayabilirsiniz

L1 belgesi nEDİR ?

 

L1 belgesi ve L2 Belgesi olarak iki farklı çeşidi vardır ancak temel olarak lojistik işletmecilik yapacak gerçek ve tüzel kişilere verilmektedir;

  • L1 Yetki Belgesi: Yurtiçi lojistik işletmeciliği yapan firmalara verilir
  • L2 Yetki Belgesi: Uluslararası ve yurtiçi lojistik işletme yapan firmalara verilir.

 

 L1 belgesi, Ticari olarak yurtiçi lojistik işletmeciliği yapan gerçek veya tüzel kişilere verilen bir yetki belgesi türüdür. Bu noktada lojistik işletmeciliği ile kargo taşımacılığı karıştırılmamalıdır. Lojistik işletmeciliği genel olarak büyük mal gruplarına hitap ederken kargo ise adet bazlıdır.

l1 kiralarken,

K1 kiralama ya da K1 belge kiralama olarak geçen bu hizmet sırasında aslında nakliyeci arkadaşların yaptığı işlem Lojistik firmalardan K1 belgesi yerine geçen L1 belgesini kiralamak oluyor. Ama bu işlem sonucunda maalesef çok fazla zarar gören taşımacı arkadaşlarımız bulunmakta. Biz de bu konuda olduğunca bilgilendirme yaparak bu zararları en aza indirmeyi hedefliyoruz. Şunu belirtmemizde fayda var K1 Belgesi, Ulaştırma Bakanlığının verdiği 39 belgeden sadece birisidir. Bakanlık dışımda bir kurumca satılamaz, kiraya verilemez ya da devredilemez. Ancak L1 yetki belgesi şirketler araçlar kendi şirketleri bünyesinde çalışan göstererek kendi belgelerinden faydalanmanızı sağlamaktadır. Bu nedenle K1 kiralama işlemi aşamasında aslında anlaştığınız lojistik firmanın L1 belgesinden faydalanmaktasınız.

K1 BELGESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 

·         Ruhsat Fotoğrafı

·         Ruhsat Ruhsat Sahibi Nüfus Cüzdanı Fotoğrafı

·         Ruhsat Sahibi Ehliyet Fotoğrafı

·         Sürücü Nüfus Cüzdanı Fotoğrafı

·         Sürücü Ehliyet Fotoğrafı

·         Aracın Ön, Yan, Arka Fotoğrafları

× Whatsapp'tan Bilgi Almak İçin Tıklayınız